Nodaļa 1

Kaimiņattiecību lielā, bet nenovērtētā nozīme

Daudzi no mums zina, ka spēcīgas sociālās saites, piemēram, ar ģimeni un tuviem draugiem, ir ļoti svarīgas mūsu labklājībai.

Tomēr, kā liecina mūsu pētījums, pat tāda vissīkākā saziņa ar kaimiņiem kā vienkārša sasveicināšanās var būtiski ietekmēt mūsu labklājību. Tā kā tuvi draugi un ģimenes locekļi, iespējams, dzīvo attālāk, sīkā ikdienas komunikācija ir svarīga drošības sajūtai un saiknei ar sabiedrību, kurā dzīvojat. Izteikti individuālistiskā sabiedrībā ikdienas saskarsme ar cilvēkiem, kurus mēs nepazīstam, piemēram, ar kaimiņiem, bieži tiek ignorēta vai pat izslēgta.

Uzziniet, kā saskarsme ar kaimiņiem var ietekmēt mūsu laimes sajūtu


Kļūstot pašpietiekamākiem un individuālākiem, mums ir tieksme būt mazāk atkarīgiem vienam no otra, vai vismaz domāt, ka esam mazāk atkarīgi. Tāpēc, cenšoties kļūt laimīgākiem, daudzi no mums koncentrējas uz individuālajiem aspektiem, piemēram, karjeras veidošanu vai veselības uzlabošanu, nevis vērš skatu uz āru, lai vairāk komunicētu ar apkārtējiem cilvēkiem.

/ Marku Ojanens (Markku Ojanen), psiholoģijas profesors

Kas notiek mūsu ķermenī, kad komunicējam ar cilvēkiem

Pētnieciskā žurnāliste Marta Zaraska norāda, ka komunikācija ar kaimiņiem ne vien labvēlīgi ietekmē mūsu laimes sajūtu un sociālo labklājību, bet arī sniedz konkrētus ieguvumus fiziskajai veselībai:

-Pietiek ar acu kontaktu, lai ķermenis sāktu izdalīt tā sauktos ”sociālos hormonus” – oksitocīnu, serotonīnu un endorfīnu, kas ir saistīti ar mīlestības, laimes un apmierinātības sajūtu. Hormoni uzlabo garastāvokli un liek mums justies labi un lielā mērā arī tieši pozitīvi ietekmē mūsu veselību, piemēram, samazina iekaisumu un regulē asinsspiedienu.

Laimes eksperta padoms: Pielietojiet japāņu “piecu kaimiņu likumu”

Japānā darbojas tā sauktais “piecu kaimiņu likums”. Tas nozīmē, ka jums ir jāiepazīstas ar kaimiņiem, kas dzīvo no jums labi un pa kreisi, kā arī ar trīs kaimiņiem no pretējās mājas. Pievienosim vēl vienu “piecu kaimiņu likumu” – mēģiniet uzrunāt piecus kaimiņus mēnesī vai parunāties ar vienu kaimiņu vismaz piecu minūšu garumā, un gaidiet rezultātu!

/ Marta Zaraska, pētnieciskā žurnāliste

Nodaļa 2

Galvenie apkaimes labklājības stiprinātāji: iesaistīšanās, dalīšanās un palīdzēšana