Nodaļa 2

Galvenie apkaimes labklājības stiprinātāji: iesaistīšanās, dalīšanās un palīdzēšana

Papildus sīkai sociālai komunikācijai mēs varam vēl vairāk pastiprināt laimes sajūtu, darot konkrētas lietas. Sauksim tos par trim laimes stiprinātājiem: 1) iesaistīšanās; 2) dalīšanās; 3) palīdzēšana.

1: Iesaistieties savā apkaimē

Ir pierādīts, ka kopīga darbošanās un iespēja ietekmēt savu apkārtni ir svarīga iedzīvotāju labklājībai. Tāpēc ir pozitīvi, ka pastāv liela interese par iesaistīšanos apkārtnes uzkopšanas darbā, piemēram, krāsošanā vai nezāļu ravēšanā. Tāpat redzams, ka Latvijas iedzīvotājiem, kuri dzīvo apkaimēs, kur ir viegli uzsākt dažādas aktivitātes, laimes sajūta apkaimē ir vidēji par 24 procentiem augstāka.

“Top 3” saraksts: aktivitātes, ko Latvijas iedzīvotāji vēlētos darīt kopā ar kaimiņiem:

  1. Uzkopt apkārtni, piemēram, krāsot, ravēt nezāles vai tīrīt
  2. Sabiedriskas pulcēšanās, piemēram, barbekjū vai vietējās svinības
  3. Atbalstīt citus sabiedrības locekļus, piemēram, bērnus vai vecus cilvēkus

Telpu un priekšmetu koplietošana ar kaimiņiem

Iesaistoties aktivitātēs kopā ar kaimiņiem, lai uzlabotu apkaimes izskatu, piemēram, stādot ziedus vai savācot atkritumus uz ielas, jūs ne vien sakopsiet vidi, bet arī veicināsiet laimes hormonu līmeni un kopības sajūtu.

/ Marta Zaraska, zinātniskā žurnāliste

2: Telpu un priekšmetu koplietošana ar kaimiņiem

Dalīšanās ekonomikas nozīme planētas atbalstam pieaug. Tomēr telpu un priekšmetu koplietošana ir arī veids, kā vairot kopienas sajūtu apkaimē un cīnīties pret izolāciju. Mūsu pētījums liecina, ka Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir pieejama kopīga vieta, kur patīkami pavadīt laiku, savā apkaimē jūtas par 22 procentiem laimīgāki. Tātad, koplietošanai ir daudz pozitīvu aspektu. Bet kādus priekšmetus un telpas cilvēki vislabprātāk koplieto ar kaimiņiem?

“Top 5” saraksts: Priekšmeti un telpas, kuras mēs labprātāk koplietojam ar kaimiņiem

3: Palīdzība kaimiņiem

Trešais veids, kā vairot savu un savas apkaimes laimes sajūtu, ir sniegt palīdzīgu roku tuvākajam. Mūsu pētījums liecina, ka cilvēki, kuri ir palīdzējuši, aizdevuši vai uzdāvinājuši kaut ko kaimiņiem, ziņo par augstāku laimes sajūtu apkaimē. Jo biežāk to dara, jo augstāks ir laimes līmenis. Turklāt Latvijas iedzīvotāji, kas dzīvo apkaimēs, kur kaimiņi vajadzības gadījumā ir gatavi palīdzēt viens otram, ziņo, ka savā apkaimē jūtas par 25 procentiem laimīgāki.

Nevilcinieties piedāvāt palīdzību.

Mūsdienās cilvēki ir ļoti neatkarīgi, taču mums visiem laiku pa laikam ir nepieciešama palīdzīga roka. Ja pazīstat kādu kaimiņu, kuram varētu būt nepieciešama palīdzība pārtikas preču iegādē vai mājdzīvnieku pieskatīšanā, nevilcinieties piedāvāt savu palīdzību!

/ Marku Ojanens (Markku Ojanen), psiholoģijas profesors

Kāpēc, palīdzot citiem, mēs kļūstam laimīgāki?

Lai gan daudziem no mums var šķist grūti iekļaut palīdzību kaimiņiem savā ikdienas darbu ritumā, tas var palīdzēt atbrīvot ķermeni no ikdienas stresa. Zinātniskā žurnāliste Marta Zaraska skaidro, kā tas panākams:
– Kad palīdzam citiem, mūsu ķermenis aktivizē tā sauktās “aprūpes sistēmas”, kas savukārt iedarbina ķermeņa atalgojuma sistēmu, paziņojot ķermenim, ka mēs darām kaut ko labu. Pazeminās arī stresa hormona kortizola līmenis un samazinās mūsu ķermeņa “pretoties vai bēgt” reakcija stresa situācijās. Jo vairāk laika mēs pavadām, palīdzot citiem, tādējādi aktivizējot mūsu ķermeņa iekšējās aprūpes sistēmas, jo biežāk mēs atbrīvojamies no ikdienas dzīves spriedzes un ilgtermiņā uzlabojam savu veselību.

Nodaļa 3

Laimīgas apkaimes trīskāršā uzvara